Lipiec 19 2018 15:43:37

Spotkanie z T. Grzywaczewskim

ŚLADAMI CZASU

Zima 1941 roku. Z sowieckiego łagru pod Jakuckiem wydostaje się grupa siedmiu straceńców. Uciekinierzy, prowadzeni przez Polaka Witolda Glińskiego, przedzierają się przez Syberię, Mongolię, pustynię Gobi, Tybet oraz Himalaje. Po wielu miesiącach marszu docierają do Kalkuty w Indiach, dokonując jednej z najbardziej niewiarygodnych ucieczek w dziejach ludzkości.

W 2010 roku ekipa w składzie: Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski, Filip Drożdż postanawiają przypomnieć historię wielkiej ucieczki. Spływają rzekami, wędrują pieszo, konno i na rowerach. W trakcie trwającej 6 miesięcy wyprawy „Long Walk Plus Expedition” pokonują ponad 8 000 kilometrów.

14 grudnia 2012 r. inicjator niezwykłej ekspedycji Tomasz Grzywaczewski - z wykształcenia prawnik, a z zamiłowania podróżnik i reporter - na zaproszenie agencji autorskiej „ADVENTURE BOOK” spotkał się uczniami Gimnazjum nr 3 w Przyszowicach. Do spotkania uczniowie przygotowywali się w szczególny sposób. Uczennice klasy II Agnieszka Labusek oraz Paulina Niedziela, realizując projekt gimnazjalny „Śladami czasu”, wykonały gazetkę informacyjną oraz przedstawiły prezentację multimedialną na temat wielkiej wyprawy wszystkim uczniom. Realizatorki projektu przygotowały dekorację oraz poprowadziły uroczyste spotkanie, w czasie którego gość wpisał się do Kroniki szkolnej. Grzywaczewski opowiadał młodzieży o przygodach z wyprawy. Zapytany, skąd myśl o tak ekstremalnej podróży, odpowiedział: „Pragnęliśmy przywrócić pamięć o tej niezwykłej historii, a także oddać hołd wszystkim Polakom, zesłanym na nieludzką ziemię”.

Po spotkaniu można było zakupić książkę „Przez Dziki Wschód” autorstwa Tomasza Grzywaczewskiego (dostępna także w bibliotece szkolnej), zrobić wspólne zdjęcie oraz otrzymać autograf, po który ustawili się w kolejce niemal wszyscy gimnazjaliści. Uczennice przeprowadziły także krótki wywiad z panem Tomaszem. Można go zobaczyć na stronie internetowej gimnazjum.

Realizacji projektu „Śladami czasu”, zgodnie ze słowami Tomasza Grzywaczewskiego, przyświecało pragnienie uświadomienia gimnazjalistom, że „patriotyzm oraz historia to porywająca przygoda. Wystarczy tylko zaryzykować i zrobić pierwszy krok”.

Koordynatorem projektu była pedagog szkolny Maria Spyrka-Stachowska. Całą akcję wspierały także: opiekun samorządu uczniowskiego Aneta Marek, oraz nauczycielka historii Janina Widuch.

ZOBACZ WYWIAD

Zawody pływackie O Puchar Wójta Gminy Gierałtowice

Dnia 06.12.2012 na pływalni „Wodnik” w Paniówkach zostały rozegrane kolejne zawody w pływaniu młodzieży „O puchar wójta gminy Gierałtowice”. W zawodach brali udział uczniowie Gimnazjum z gminy Gierałtowice. Uczniowie ścigali się z podziałem na płeć i kategorie wiekowe w konkurencjach pływackich na dystansach: 50m stylem dowolnym, stylem grzbietowym, stylem klasycznym. W kategorii open rozegrano wyścig na dystansie 50m stylem motylkowym. Na zakończenie zawodów każda szkoła wystawiła sztafetę pływacką na dystansie 4x50m stylem dowolnym. W sztafetach triumfowali zawodnicy z Gimnazjum w Przyszowicach.

Trzeba przyznać, iż poziom sportowy z kolejnymi zawodami jest coraz wyższy. Każdy zawodnik poprawił swoje rekordy życiowe.

W każdej konkurencji trzej najlepsi zawodnicy i zawodniczki z poszczególnych kategorii wiekowej otrzymywali dyplomy oraz medale. W ten sam sposób udekorowano najlepsze sztafety pływackie. Nagrody wręczali przedstawiciele gminy Gierałtowice: Wójt Joachim Bargiel, Przewodniczący Rady Gminy Marek Błaszczyk, Kierownik Referatu Edukacji i Zdrowia Barbara Mansfeld oraz dyrektorzy Zespołów Szkolno-Przedszkolnych z Przyszowic oraz Paniówek.

Najlepszą zawodniczką i zawodnikiem okazali się uczniowie z Gimnazjum w Przyszowicach: Kamila Widuch i Michał Nowak. Najlepsi zawodnicy otrzymali puchary ufundowane przez Wójta Gminy Gierałtowice Joachima Bargiela.

Organizatorzy imprezy pływackiej Dyrektor pływalni „Wodnik” Przemysław Dejneka oraz Alicja Stachura mają nadzieję, że kolejne zawody pływackie także zgromadzą liczne grono młodych zawodników.

Wyniki I etapu konkursów przedmiotowych

WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE 2012 / 2013

I ETAP – SZKOLNY (LISTOPAD 2012)

Przedmiot

I b

Kamil Yousefi

Dzień Niepodległości

Dnia 12 listopada br. odbył się w naszej szkole apel z okazji obchodów Dnia Niepodległości. Krótka lekcja historii miała na celu przede wszystkim uświadomienie uczniom, jak burzliwa była droga Polaków do odzyskania wolności. W programie znalazły się m.in. inscenizacje oraz pieśni patriotyczne. Akademię przygotowali uczniowie klasy I a oraz członkowie kółka historycznego z pomocą pań Janiny Widuch i Beaty Stawowy.

Przygotowała Monika Skrobol

Zawody pływackie O Puchar Wójta Gminy Gierałtowice

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zaprasza na gminne zawody pływackie “O Puchar Wójta Gminy Gierałtowice”, które odbędą się na pływalni “Wodnik” w Paniówkach. Zawody dla szkół podstawowych rozgrywane będą w dniu 29.11.2012 o godz.8.00, zaś dla szkół gimnazjalnych - 06.12.2012 o godz. 9.00. Zapoznaj się z Regulaminem zawodów poniżej.