Październik 19 2019 21:32:57
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 6,197
· Najnowszy użytkownik: uwyposa
Zasady rekrutacji na rok szkolny 2016/2017

Informujemy, że na naszej stronie są dostępne Zasady rekrutacji na rok szkolny 2016/2017.

Koncert świąteczno-noworoczny

9 stycznia 2016 roku mieszkańcy Przyszowic i goście spoza naszej miejscowości mieli możliwość do spotkania się w szkole w Przyszowicach. Okazją do tego był trzeci już koncert świąteczno-noworoczny zorganizowany przez ZSP w Przyszowicach i Orkiestrę Dętą OSP Przyszowice, dla której był to początek świętowania 122 rocznicy istnienia orkiestry oraz 10-lecie istniejącego teraz zespołu. 

W programie imprezy znalazły się inscenizacja o tematyce świątecznej, wykonana przez uczniów przede wszystkim klasy II b gimnazjum, I a tegoż i klasy VI szkoły podstawowej, a przygotowana pod okiem nauczycielek obu szkół oraz koncert Orkiestry Dętej OSP Przyszowice pod batutą Mirosława Hajduka, występy solistów, wspólne kolędowanie. Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem, a wykonawców nagrodzono ogromnymi brawami.

Sprzątanie świata

W tym roku z okazji akcji „Sprzątanie świata” w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny pt. "Monitorujemy środowisko". Celem konkursu było udokumentowanie miejsc, które jeszcze należałoby posprzątać w naszej okolicy.

W szkole  podstawowej wyróżnione zostały prace Patrycji Lis i Natalii Szombary , a pierwsze miejsce otrzymała Sylwia Długaj.
W kategorii gimnazjum wyróżnione zostały Martyna Kciuk i Wiktoria Kostorz,
zaś główną nagrodę - voucher do kina ufundowany przez Spółdzielnię Uczniowską "Malinka" otrzymała Elwira Zawada.

TANZANIA

Samorządy Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum zapraszają do wzięcia udziału w akcji TANZANIA.

Poniżej znajduje się list, który otrzymaliśmy z Tanzanii:

Szczęść Boże!
Mam na imię s. Benedykta ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Od czterech lat wraz z innymi siostrami pracujemy na misjach w dalekiej
Tanzanii. Czy ktoś z Was potrafi określić gdzie to państwo się znajduje? ;-)

Miejsce, w którym znajduje się nasz dom to typowa afrykańska wioska, gdzie nie ma prądu, po wodę kobiety i dzieci chodzą do studni, a dachy domu bardzo często są kryte trawą. Ludzie wśród których mieszkamy zajmują się hodowlą bydła, uprawą roli, wyrobem cegieł (nasze ziemie w większości to glina, która doskonale się do tego nadaje). Najczęściej uprawianymi roślinami, które też stanowią podstawę pożywienia są: ryż, kukurydza, słodkie ziemniaki, maniok, fasola czy orzeszki ziemne. Praca na roli jest bardzo trudna, bo wszystkie prace wykonywane są ręcznie a motyczka jest ich jedynym narzędziem.

Jest wiele trudnych tematów, które można by poruszyć, ale pisząc do Was, drodzy uczniowie, skupię się na problemach, które dotyczą dzieci -bardzo często waszych rówieśników.
Dzieci w Afryce mają bardzo trudne życie. Myślę że dobrze wiecie, że rodziny są wielodzietne - często jest 8 albo nawet 11 dzieci w jednej rodzinie. Najczęściej mama nie pracuje zawodowo, ale pracuje w domu i zajmuje się dziećmi. To ojciec jako głowa rodziny musi znaleźć pieniądze na utrzymanie rodziny. Niestety nie jest to łatwe gdyż ludzie ci najczęściej nie są wykształceni i mało potrafią zrobić a pieniądze za sprzedane warzywa nie wystarczą często na podstawowe potrzeby rodziny. Niestety, najczęściej odbija się to na dzieciach, które z powodu braku pieniędzy nie chodzą do szkoły. Często możemy zobaczyć dzieci w wieku szkolnym, które pasą kozy czy krowy albo pracują z mamą w polu. Najtrudniej mają dziewczynki-ponieważ bardzo mocno w tradycji tych ludzi jest zakodowane że kobieta jest po to by być w domu i wychowywać dzieci, dlatego uważają że nie opłaca się inwestować w naukę dziewczynek. To powoduje że duży ich procent nie potrafi się nawet podpisać.
My jak do tej pory nie prowadzimy konkretnej działalności związanej z dziećmi ale niemal każdego dnia przychodzą one do nas. Największa ich liczba przychodzi w niedzielne popołudnie gdzie wraz z siostrami grają w piłkę, tańczą, oglądają bajki, a siostra nauczycielka pomaga niektórym w nauce. Ten czas to dla tych dzieci jedyna możliwość pobawienia się zabawkami czy pogrania NORMALNĄ piłką. Ich piłka to zwinięte w kulkę plastikowe reklamówki związane sznurkiem a do zabawy świetnie nadaje się stary but przywiązany do sznurka i ciągnięty jak autko.
My dzięki pomocy wielu ludzi o dobrym sercu dajemy im tę możliwość poskakania na prawdziwej skakance, pogrania w Domino, Warcaby (wcześniej za pionki służyły im kapsle z butelek) czy Chińczyka. Są również organizowane zajęcia plastyczne, gdzie dzieci lepią z plasteliny, wycinają wycinanki czy bibuły. Bardzo często zdarza się że nawet starsze dziecko trzyma w ręku po raz pierwszy nożyczki... Mamy świadomość że nawet te dzieci, które chodzą do szkoły nie mają tam takich możliwości jak dzieci w Polsce czy w innych cywilizowanych krajach. Szkoły są bardzo biedne i nie stać ich często na zakup podstawowych rzeczy takich jak krzesła czy ławki, a o materiałach pomocniczych już nawet nie myślą...Klasy są bardzo przepełnione. Bardzo często dochodzi do 80 osób w jednej klasie. Łatwo się domyśleć że to utrudnia nauczycielowi pracę i dotarcie indywidualnie do ucznia, który jest słabszy.

Kochani uczniowie, długo mogłabym tak pisać o ludziach, wśród których żyję, o ich problemach i radościach. Ci ludzie, te dzieci nie różnią się od Was (może jedynie kolorem skóry ;-) ) ,ale tak samo jak Wy mają marzenia i plany na przyszłość. Joseph chce być lekarzem, Zakaria księdzem, John który bardzo interesuje się matematyką...te dzieci przychodzą do nas i dzielą się z nami swoimi radosnymi i smutnymi przeżyciami. My jesteśmy tutaj po to, żeby jeszcze bardziej otworzyć ich serca na Boga poprzez wspólną modlitwę, ale również po to by dać im choć małą szansę żyć troszeczkę inaczej.
Dziś przy okazji tego listu zachęcam i Ciebie, drogi Przyjacielu, byś i Ty pomógł swoim rówieśnikom z dalekiej Tanzanii. Cokolwiek dasz-nic się nie zmarnuje. Te dzieci ucieszą się z każdej rzeczy, którą dostaną i wiedz że będą się na pewno za Ciebie modliły a Dobry Bóg-tak jak powiedział -wynagrodzi Ci stokrotnie.
Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie-zarówno uczniów jak i całe grono pedagogiczne.
Bóg zapłać za Wasze dobre serca!
Szczęść Boże!
s. Benedykta Zuchowicz

Akcja polega na gromadzeniu przyborów szkolnych, słodyczy oraz zabawek o małych rozmiarach i bardzo lekkiej wadze, ponieważ paczki będą wysyłane do Afryki pocztą, a koszty są bardzo wysokie. Dary przynosimy na szkolną dyskotekę andrzejkową jako bilet wstępu. Jeżeli chcesz pomóc, a wiesz, że nie przyjdziesz na dyskotekę, możesz przynieść swój podarunek do sali nr 17.

 

DYSKOTEKA ODBĘDZIE SIĘ 26 LISTOPADA

Wybieramy radę samorządu uczniowskiego

Trudne decyzje” -wybieramy radę samorządu uczniowskiego.

18 września w naszym gimnazjum po raz kolejny odbyły się wybory do rady samorządu. Poprzedziła je kampania wyborcza prowadzona przez sztaby poszczególnych kandydatów. Kandydaci – Filip Kciuk, Monika Malicka, Karol Musioł, Kinga Procek, Wiktoria Sobota, Marta Stawiarska – mieli możliwość zaprezentowania swej osoby oraz przedstawienia programu wyborczego wszystkim kolegom i koleżankom w czasie lekcji wychowawczych.

Za przeprowadzenie głosowania odpowiedzialna była komisja wyborcza (Janina Widuch – przewodnicząca, Paulina Dreja, Jakub Nowak, Kamil Juszyński, Patryk Fraszewski), której członkowie urządzili lokal wyborczy i czuwali nad sprawnym przebiegiem wyborów.

Z protokołu sporządzonego przez komisję wyborczą wynika że:

  • Przewodniczącym rady SU został Karol Musioł

  • Zastępcą przewodniczącego została Wiktoria Sobota

  • Skarbnikiem - Monika Malicka

Pozostali uczniowie: Filip Kciuk, Kinga Procek i Marta Stawiarska to członkowie rady samorządu.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.01 2,170,886 unikalne wizyty