Lipiec 23 2018 09:49:51

Wycieczka do Wiednia

W pierwszym dniu wycieczki uczniowie zwiedzali Kromierziż, w którym znajduje się piękny barokowy pałac biskupów ołomunieckich wraz z kolorowym ogrodem. Zamek i ogrody są od roku 1998 wpisane na listę zabytków UNESCO. Kolejnym etapem zwiedzania jest Austerlitz - miasto na Morawach, obecne terytorium Republiki Czeskiej (Slavkov u Brna), związane historycznie epoką napoleońską. Miejscowość zaistniała w historii ze słynnej "Bitwy Trzech Cesarzy", która rozegrała sie 2 grudnia 1805 r. na polach pod Sławkowem (Austerlitz). Bitwa uznana jako majstersztyk taktyki wojskowej, jedno z największych militarnych osiągnięć Napoleona, określana jako arcydzieło taktyczne w historii wojen.

W drugim dniu grupa wyjechała do Wiednia. Zwiedzanie miasta rozpoczęto od spaceru po Wzgórzach Kahllenbergu, z którego w roku 1683 Jan III Sobieski dowodził odsieczą wiedeńską To historyczne zwycięstwo polskiego oręża i koalicji państw europejskich pod wodzą naszego króla nad potęgą Turecką i ocaliło kulturę i chrześcijaństwo Europy wpisując się głęboko w jej dzieje. Znajduje się tu mały kościółek pw. św. Józefa, który w 1906 r. został przekazany polskim księżom zmartwychwstańcom. Obiekty, które znalazły się w programie zwiedzania Wiednia to: Plac Marii Teresy, Parlament, Teatr Dworski, Opera Wiedeńska, Ratusz, Pałac Hofburg, Katedra św. Szczepana.

Trzeciego dnia, już w drodze powrotnej grupa zatrzymała się na terenie malowniczego Morawskiego Krasu, gdzie największą atrakcją turystyczną są przepiękne malownicze Jaskinie rzeki Punkewni. Światową sławę zyskały z uwagi na bogactwo i różnorodność tworów krasowych jak np. nacieki kalcytowe zabarwione dodatkowo związkami żelaza i manganu, co daje efektowną gamę kolorystyczną. Spotykamy tutaj również perły jaskiniowe, wielkości grochu. Dodatkową atrakcją w ramach zwiedzania jaskiń jest zwiedzanie dna przepaści Macoha. Znana na całym świecie „Przepaść Macocha” ma głębokość ok. 138 m. i jest największą przepaścią tego rodzaju w Europie. Górna jej część ma 174 m. długości oraz 76 m. szerokości. Przez dno przepaści przepływa rzeczka Punkva. Zatem tam czekały na uczestników liczne atrakcje i emocje jak: przejazd kolejką linową do Jaskini Punkevni, spacer malowniczą podziemną trasą, jak również przepłynięcie łodziami podziemną rzeką Punką poprzez malownicze groty. Do domu młodzież wróciła zmęczona, ale pełna wiedzy i wrażeń. Wycieczka była udana. Szkoda, że to już jedna z ostatnich podczas edukacji w gimnazjumw gimnazjum.