Październik 18 2018 19:44:58

Spotkania z historią najnowszą

W pierwszej części spotkania młodzież przedstawiła lekcję historii na temat Stan wojenny w Polsce. Dlaczego ? Zaprezentowane przez uczniów prowadzących lekcję treści, wiersze, fragmenty filmów dokumentalnych oraz muzyka pozwoliły młodym widzom zrozumieć, dlaczego wprowadzono w naszym kraju stan wojenny w grudniu 1981 r. W montażu słowno – muzycznym przypomniano, jaka była Polska po 1945 roku, jak żyło się w Polsce Ludowej, dlaczego ci, którzy rządzili krajem, rozpoczęli „wojnę z narodem”, jakich wartości bronili Polacy, jakie skutki dla Polski i Europy przyniosły te wydarzenia ? Lekcja została przedstawiona w sposób poglądowy, wykorzystano fragmenty filmów „Poznań 56” oraz „Szczęśliwego Nowego Roku”. Uczennice należące do miejscowego chóru Słowik zaśpiewały pieśń „Nie rzucim Chryste świątyń Twych”. Natomiast Tomasz Marcol zagrał na pianinie kompozycję Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”. Na koniec wysłuchano piosenki napisanej w 1995 r. przez Jana Kaczmarka pt. „Warto było czekać na te piękne czasy”. Utwór w żartobliwy sposób przedstawia wady i zalety Polaków.

W drugiej części poranka uczniowie mieli zaszczyt uczestniczenia w spotkaniu z zaproszonymi gośćmi, państwem Urszulą i Kazimierzem Kaczmarczyk. Wzruszające relacje i wspomnienia tamtych tragicznych wydarzeń przedstawione przez panią Urszulę na długo pozostaną w pamięci naszej młodzieży. Zaprezentowany przez nią materiał poglądowy: odznaki, ulotki, repertuar pieśni stanu wojennego, książki, gazety z tego okresu wzbudziły ogromne zainteresowanie młodzieży, która wyraziła szczerą chęć ponownego spotkania. Spotkanie z panią Kaczmarczyk było nie tylko żywą lekcją historii, ale także wspaniałą lekcją wychowawczą. Zaproszeni goście docenili pomysł zorganizowania spotkania przez nauczycielkę historii - panią Janinę Widuch oraz wzorową postawę  młodzieży, o czym świadczy pamiątkowy wpis do kroniki: „Dziękujemy za pomysł zorganizowania tak wzruszającego „poranka” , za doznania artystyczne, okazję porozmawiania z młodzieżą oraz miłe przyjęcie.”

Spotkania z historią najnowszą są organizowane w naszym gimnazjum cyklicznie. W ramach obchodów ROKU HISTORII NAJNOWSZEJ (2009/2010) członkowie kółka historycznego przygotowali tryptyk „Od niepodległości do Solidarności”. Pierwszą część tryptyku „Zanim nadeszła wolność” przedstawili w listopadzie 2009 roku w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugą część „Pamiętamy o tych, którzy…” przedstawili w maju 2010 roku, w 65. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Trzecią część tryptyku „A mury runąć musiały”, upamiętniającą 30. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i utworzenia Solidarności zaprezentowano we wrześniu 2010 roku. Na uroczystości związanej z obchodami 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej swoja obecnością zaszczycili gimnazjalistów członkowie Towarzystwa Miłośników Przyszowic.

Mimo, że Rok Historii Najnowszej minął, nadal kontynuujemy Spotkania z Historią Najnowszą, ponieważ cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży, a przy okazji rozwijają jej zainteresowania oraz wyrabiają poczucie obywatelskiej odpowiedzialności za przyszłe losy Ojczyzny.

tekst: mgr Janina Widuch