Listopad 14 2018 03:55:08
Nawigacja
· Strona główna
· Dokumenty szkolne
· Linki
· Galeria zdjęć
· Dziennik elektroniczny
· Kalendarz Roku Szkolnego 2017 / 2018
· Grono Pedagogiczne
· Szkoła Promująca Zdrowie
· Artykuły
· Godziny pracy pedagoga
· Konkursy przedmiotowe
· Samorząd Szkolny
· Zawody sportowe - terminy
· Szkoła Podstawowa
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 5,880
· Najnowszy użytkownik: anghon4gwp
Nawigacja
Artykuły » Porady pedagoga » Jak uczyć się skutecznie?
Jak uczyć się skutecznie?

Jak uczyć się skutecznie?

Zabierasz się do nauki, myśląc: jak ja nienawidzę tej historii, fizyki, itd. …?

 

Nie spodziewaj się, że z takim nastawieniem Twój umysł będzie ochoczo chłonął wiedzę. Znajdź w sobie motywację do nauki. Im silniejsza będzie Twoja motywacja, tym więcej osiągniesz. Pomyśl, czy nie warto się czegoś nauczyć dla siebie? Przecież wiedza z każdego przedmiotu poszerza Twoje horyzonty. Im więcej wiesz, tym łatwiej się uczysz, bo lepiej kojarzysz nowe informacje z tymi, które nabyłeś wcześniej. Gorsza motywacja to taka, kiedy uczysz się dla ocen, ale i tak lepsza niż żadna.

 

Uważasz, że opanowanie jakiegoś działu przekracza Twoje możliwości?

 

Przy takim sposobie myślenia jesteś na dobrej drodze do porażki. Pamiętaj, że będziesz miał to czego oczekujesz. Jeżeli spodziewasz się, że sobie nie poradzisz, możesz być pewien, że tak będzie. Natomiast kiedy zaprogramujesz swój umysł na sukces, osiągniesz go, bo wtedy wkładasz w swoją pracę wiele uwagi, energii i wysiłku. Stawianie sobie wysokich ale realnych wymagań jest najlepszą inwestycją we własny rozwój.

 

Uczyłeś się do późnej nocy, ale na klasówce oddałeś pustą kartkę, bo miałeś zaćmienie umysłu?

 

Mózg potrzebuje odpoczynku, aby się zregenerować. To właśnie w czasie snu następuje wydzielanie hormonu wzrostu i substancji chroniących neurony. Jeżeli sen trwa zbyt krótko, umysł buntuje się i pracuje na zwolnionych obrotach. Może nawet zemścić się za brak snu w taki sposób, że zupełnie zablokuje wszystkie informacje, które mu powierzyłeś. Powinieneś spać 8 godzin. Po dobrze przespanej nocy mózg lepiej i szybciej przyswaja również nowa wiedzę. Pamiętaj też, żeby w czasie nauki robić sobie przerwy. Jeśli uczysz się nieustannie, może nastąpić ”zmęczenie materiału” i Twoja nauka przestanie być skuteczna.

Najnowsze badania amerykańskie koncentrują się nad weryfikacją hipotezy, według której w czasie snu mózg, pracując trybie off-line, zajmuje się porządkowaniem materiału, który był przyswajany w ciągu dnia.

 

Długo siedziałeś nad książką, ale nie masz pojęcia o czym czytałeś?

 

Takie siedzenie nad książką to strata czasu. W trakcie czytania postaraj się skoncentrować nad treścią zamiast przyglądać się literom. Ważne jest byś miał pełna kontrolę nad własnym umysłem, jak kierowca nad pojazdem.

Czytanie zacznij od przeglądu całości (tak jak z układaniem puzzli: znacznie łatwiej je dopasujesz, jeśli najpierw zobaczysz cały obraz).Po zapoznaniu się z całym tekstem czytaj aktywnie: myśl, kojarz, porządkuj materiał, dyskutuj z autorem, kontroluj tok jego rozumowania, stawiaj sobie pytania i szukaj na nie odpowiedzi. Pamiętaj, że człowiek myśli czterokrotnie szybciej niż mówi. Podczas rozmowy w języku ojczystym używa się około 150-180 słów na minutę. Jeśli czytasz w takim tempie, w jakim mówisz, pozostawiasz swoim myślom mnóstwo czasu na to, aby zajęły się czymś innym.

A zatem:

  • Jeśli tekst nie jest trudny, przyspiesz tempo czytania. Nie dawaj swoim myślom czasu na bujanie w obłokach. Łatwiej wtedy zrozumiesz treść, a zrozumienie sprzyja zapamiętywaniu.

  • Jeśli w trakcie czytania musisz z tekstu wyłowić najważniejsze informacje (czytanie selektywne), wyświetl je sobie używając kolorowych pisaków – oczywiście tylko wtedy, kiedy książka jest Twoją własnością.

  • Jeśli teks jest trudny, notuj w zeszycie zależności i związki miedzy teoriami, faktami czy zasadami. Spróbuj robić to za pomocą wykresów, tabelek, rysunków, schematów, diagramów czy symboli.

  • Jeśli tekst jest długi, podziel go na logiczne części i referuj sobie treść po przeczytaniu każdego fragmentu.

 

Uczyłeś się, ale na drugi dzień nic nie pamiętałeś?

 

Materiał wyparował z Twojej głowy, gdyż nie nastąpił jego transfer do magazynu pamięci trwałej. Aby wiadomości zostały tam zakodowane, musza być jeszcze powtórzone i utrwalone. Jednokrotny kontakt z materiałem nie powoduje wytworzenia w mózgu tzw. engramów, czyli śladów pamięciowych. Im więcej powtórek tym engramy są trwalsze.

 

 

Położyłeś się i miałeś najszczersze chęci do nauki, ale szybko zasnąłeś nad książką?

 

Twój organizm zareagował prawidłowo. Mózg jednoznacznie odczytał otrzymany sygnał: teraz odpoczywam. Maszyneria myślenia pracuje na wysokich obrotach jedynie w pozycji pionowej i przy odpowiednim napięciu mięśniowym.

 

Nie zdążyłeś odpowiedzieć na klasówce na wszystkie pytania?

 

Pracuj zawsze na klasówkach w następujący sposób: zacznij odpowiadać na pytania najłatwiejsze. Jeśli rozpoczniesz od trudnego, będziesz się denerwować, że czas ucieka, a Ty nie możesz sobie z tym pytaniem poradzić. Pierwsze rozwiązanie daje Ci gwarancję sukcesu. Udzieliłeś odpowiedzi na łatwe pytania, nabrałeś przez to pewności, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Po takiej rozgrzewce Twój mózg może zmierzyć się z trudnymi pytaniami. Pamiętaj, ze kiedy się denerwujesz, nie myślisz racjonalnie.

 

 

Trudno Ci się skoncentrować podczas wykładu nauczyciela?

 

Notuj w trakcie wykładu najważniejsze fakty, to pomoże Ci utrzymać uwagę w stałej gotowości. Pracując w taki sposób wiele nauczysz się na lekcji i w domu mniej czasu będziesz musiał poświęcić na powtórzenie i utrwalenie materiału.

 

Musisz napisać wypracowanie, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

 

Na początek zrób sobie rozgrzewkę w postaci ćwiczeń płynności słownej (fluencja). W ciągu 3 minut napisz jak najwięcej wyrazów zaczynających się na daną literę. Nie zmarnuj tej rozgrzewki. Jeśli przez najbliższe 10 minut nie zajmiesz się wypracowaniem, będziesz musiał ćwiczenie powtórzyć. Potem zapisuj sobie różne myśli, które przychodzą Ci do głowy w związku z tematem pracy. Mogą to być hasła, idee, fakty, tezy, nazwiska, wydarzenia, refleksje, komentarze, pomysły, cytaty. Będą to półprodukty do dalszej pracy. Zrób konspekt (plan) pracy. Postaraj się, aby wypracowanie było interesujące i oryginalne. Wykaż się inwencją, wnikliwością, znajomością zagadnienie i samodzielnością myślenia. Pamiętaj żeby trzymać się tematu! Pisz czytelnie i zadbaj o akapity.

 

Masz problemy z zapamiętywaniem dat, wzorów, słówek, definicji, nazwisk pisarzy i tytułów utworów?

 

Jest na to rada. Na małych karteczkach napisz wiadomości, których musisz się nauczyć np. po jednej stronie datę, a na odwrocie – wydarzenie, którego dotyczy. Następnie spójrz na datę i spróbuj odpowiedzieć, jakie wydarzenie miało miejsce. Sprawdź na odwrocie i jeśli odpowiedziałeś poprawnie, karteczkę odłóż na bok, jeśli nie - odłóż na koniec kolejki do poprawki. Przekładaj tak długo, aż wszystkie karteczki znajdą się na boku. Jeśli jakaś data okaże się wyjątkowo trudna do zapamiętania, narysuj jej ramkę. Następnie odwróć swoje pomoce naukowe i patrząc na napis powiedz, kiedy dane wydarzenie miało miejsce. Rób tak jak poprzednio. Zobaczysz, że to działa, a uczenie się dat, wyrazów, słówek, nazwisk, stolic państw oraz faktów stanie się zabawą.

Każdą porcję wkładaj do podpisanej koperty np. historia-rozbiory Polski, j. angielski- czasowniki nieregularne itd. i wracaj do niej co jakiś czas.

 

Język obcy jest dla Ciebie wyjątkowo obcy?

 

Nie masz wyjścia – musisz go oswoić. Potraktuj naukę języka jako hobby. Zacznij kolekcjonować słówka i zwroty. Ucz się ich (najlepiej całymi rodzinami) osobno i w kontekście w następujący sposób:usłysz je, zobacz je, spróbuj je skojarzyć z podobnymi, które już znasz, powtórz je, wyobraź je sobie, przeliteruj je, napisz je, utwórz z nimi związki wyrazowe i zastosuj w zdaniach

Metoda ta jest ekonomiczna i skuteczna: tak opracowane słówka należą już do Ciebie. Warto uczyć się ich tematycznie. Jeśli jeszcze dobierzesz do nowych słów synonimy i antonimy, będziesz miał produkty najwyższej jakości. Ale to jeszcze nie wszystko:

aby nauczyć się czytać – musisz czytać,

aby nauczyć się rozumienia mowy – musisz jej słuchać,

aby nauczyć się pisać – musisz pisać,

aby nauczyć się mówić – musisz mówić, choćby do samego siebie.

Pomyśl tylko, ile masz możliwości: dobre podręczniki, literatura na różne tematy specjalnie opracowana dla uczących się języka obcego, programy komputerowe, Internet. Wybierz dla siebie to, co uważasz za najlepsze. Nie przejmuj się, jeśli nie wszystko rozumiesz i nie wszystko potrafisz powiedzieć. Nie bój się popełniania błędów. Pamiętaj, że każda okazja jest dobra, aby wykorzystać w praktyce to, czego się nauczyłeś. A może zaczniesz pisać pamiętnik w języku obcym?

 

Nie przywiązujesz zbyt dużej wagi do tego, jak się odżywiasz?

 

To błąd, istnieje ścisły związek między sposobem odżywiania a sprawnością intelektualną. Jedzenie produktów nafaszerowanych konserwantami i sztucznymi barwnikami powoduje problemy z koncentracją i spowalnia proces zapamiętywania. Większa część aktywności mózgu odbywa się w synapsie, tam impuls nerwowy jest albo przekazywany z jednego neuronu do drugiego albo hamowany i zatrzymywany. Przepływ informacji między neuronami odbywa się tym sprawniej, im wartościowszego budulca dostarczysz swojemu organizmowi. Jedzenie warzyw i owoców powoduje wzrost aktywności mózgu. W Twoim jadłospisie powinny się znaleźć także ryby morskie, pełnoziarniste produkty zbożowe i produkty białkowe. Chipsy zamień na orzechy. Nie rób ze swojego organizmu śmietnika. W czasie nauki najlepiej popijaj niegazowaną wodę mineralną, ponieważ woda oczyszcza umysł z toksyn.

 

Boisz się sprawdzianów, klasówek, egzaminów?

 

Lekkie zdenerwowanie pobudza do sprawnego działania, wręcz mobilizuje, więc nie ma się czym martwić. Kiedy jednak lęk Cię paraliżuje, zastanów się, co jest jego powodem. Jeśli jesteś dobrze przygotowany pomyśl logicznie: czego masz się obawiać. Wydaje Ci się, że czegoś nie umiesz? Myśl przede wszystkim o tym, co wiesz, a nie o tym czego nie umiesz. Pamiętaj, że nie ma ludzi, którzy wiedzieliby wszystko. Parę głębokich oddechów i wiara w swoje możliwości z pewnością Ci pomoże. Musisz mieć trochę zaufania do siebie i nie wolno Ci myśleć na pewno nie zdam, bo takie nastawienie osłabia Twój układ nerwowy. Chyba nie chcesz sam sobie zaszkodzić??? Nie warto też zażywać żadnych leków uspakajających. Uspakajają nie tylko Twoje nerwy, ale również tempo przetwarzania informacji i koncentracji uwagi. W czasie oczekiwania na klasówkę, egzamin unikaj osób, które są zbyt pewne siebie. Towarzystwo panikarzy też nie działa dobrze, bo jest zaraźliwe. Kiedy na egzaminie (czy odpowiedzi, konkursie) ustnym będzie Twoja kolej, wejdź do sali pewnie i z uśmiechem. Możesz być pewny, że nikt z komisji nie czyha na Twoją porażkę. Odpowiedź zacznij i skończ na tym, co umiesz najlepiej. Na środkową część zostaw pytanie, które najmniej Ci odpowiada. Zrobisz dobry początek i pozostawisz po sobie korzystne wrażenie. Jeśli jednak idziesz na egzamin, klasówkę kompletnie nieprzygotowany, to obawa o wyniki jest słuszna. Na Twoim miejscu też bym się bała.

 

Uwaga!

Nie myśl jednak, że po przeczytaniu powyższych informacji zaczniesz się uczyć skutecznie - nikt jeszcze nie schudł od czytania diet! Wskazówki te należy wprowadzić w życie od zaraz. Sukces zapewni Ci przekonanie, że chcesz go osiągnąć, a pomoże Ci w tym determinacja, upór, wytrwałość i systematyczność.

Nie wiesz od czego zacząć? Na dobry początek ułóż sobie (może w języku obcym?) plan tygodnia. Zrealizuj go.

 

Jeśli zobaczysz lub usłyszysz – zapomnisz

Jeśli zobaczysz i usłyszysz – zapamiętasz

Jeśli zobaczysz, usłyszysz i zrobisz – zrozumiesz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.06 1,676,089 unikalne wizyty